Po předchozím článku přináším tipy na výlet i po okrese České Budějovice. Mohl jsem to samozřejmě udělat jednoduše - dát do výběru Budějce, Hlubokou, vyhlídku Baba a další instaplaces, jenže ty většina z vás nejspíš zná a tudíž by to bylo o ničem. Spoiler alert: nějaká zmínka ale stejně proběhne 😄
Křížová cesta Římov 
Římov určitě většina lidí zná - je tam přehrada, ze který čerpá pitnou vodu velká část Českobudějovicka (a nesmí se v ní tudíž koupat). Většina lidí určitě zná i římovskou křížovou cestu. Pro ty, kteří o ni ještě neslyšeli nebo si jí neprošli - doporučuju navštívit. Celá křížová cesta má jen cca 5km a většina zastávek je navíc fotogenická.
Kraví hora a Dobrá Voda
Na Kraví horu doporučuju vyrazit přímo z Dobré Vody (odkaz na parking). Cestou budete míjet krásnej kostel Panny Marie Těšitelky, pod kterým je u silnice pramen a můžete si zde napustit vodu potřebnou před samotným výšlapem na Kraví horu. Po červený se vydáte do kopce a po 2,5km se dostanete k rozhledně, ze který je 360 stupňů rozhled do okolí. Zpátky se pak můžete vydat přes Hojnou Vodu, pokud byste si chtěli procházku prodloužit po ne moc frekventovaný silnici.
Kostel Nejsvětější Trojice Trhové Sviny
AKA Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře pro chudý. Když nemůžeme vyrazit mimo okres, abychom navštívili známou českou UNESCO památku ve Žďáru nad Sázavou, můžeme v okrese ČB navštívit Trhové Sviny. Kostel Nejsvětější Trojice je v podobným stylu a leží na naučné stezce Trhovosvinensko. Určitě stojí za návštěvu. Cestou po NS budete míjet i Buškův Hamr, další zajímavou památku. Okruh je dlouhej necelých 6km.
Borovany
V centru leží krásnej klášter po nedávný renovaci. Můžete si projít klášter s borůvkovou zahradou a vydat se pak pěšky k pomníku Jana Žižky do jeho rodiště (sorry za špatnou fotku), což je jen necelý 4km pěšky daleko (po červený). Odtud to můžete vzít buď zpátky stejnou cestou (nuda) nebo si udělat okruh a vzít to přes zámek Ostrolovský Újezd a pak se napojit na NS Totalita rozděluje, která kopíruje řeku Stropnici. Celkem by tenhle okruh měl cca 11,5km.
Stezka Vltavy
(otevřena od 1.5.)
Věděli jste, že z centra ČB můžete na lodi vyrazit až třeba ke Zvíkovskýmu hradu? Já to donedávna vůbec netušil a bylo to pro mě docela wut zjištění 😄. Osobně jsem se plavby zatím neúčastnil, ale všechny komory jsem si prohlídnul ze břehu během jejich focení a od tý doby to prostě potřebuju vyzkoušet. Za 1200,- Kč si můžete půjčit motorovej člun na celej den, což je asi cesta, kterou bych se vydal já. Půjčit si můžete ale i jiný plavidla a dokonce i hausbóty, což je fajn. Víkend v hausbótu na Vltavě s partou lidí nezní vůbec špatně! Použití plavebních komor je tuším zdarma, ale opravte mě někdo, jestli se mýlím. Navíc je okolo Vltavy spousta míst, kde se dá zakotvit a podívat se po okolí - pro příklad ferrata Hluboká, soutok Vltavy a Lužnice, spousta vyhlídek a i právě i mainstream - zámek Hluboká nad Vltavou. Určitě se mrkněte na stránky stezkavltavy.cz pro víc informací ✌🏻.
Líbil se vám tento článek? Napište mi feedback!

mrkněte i na ostatní galerie

Back to Top