Jako fotograf mám spousty vzpomínek uložených ve formě fotek a dost často narážim na svoje starší kousky. Což je hlavní důvod toho, proč mě napadlo napsat tenhle článek. Vím, že mě sleduje spousta začínajících fotografů a určitě jim třeba chybí motivace k tomu se někam posouvat. Prostě jim připadá, že fotí na nic v porovnání s ostatními fotografy. Všichni se porovnáváme s ostatníma, dělám to i já. A tak když sleduju fotky (za mě) nejlepších českých fotografů, říkám si, co vlastně dělám já. A proč to neni tak dobrý?!
Tohle porovnávání ale právě dělám i mezi mýma starýma fotkama a mezi tím, co jsem schopnej vyfotit teď. A myslím si, že je to šikovný - je zkrátka vidět, že se člověk někam posouvá.
Chtěl bych se trochu otevřít lidem, co mě neznaj a neví, jak jsem fotil dřív. A připravte se na to - byla to fakt bída. Nicméně si myslím, že nic z toho nebylo na škodu, a že by si tím měl v podstatě každej projít. To, jak fotím teď, je toho výsledkem. A samozřejmě to zdaleka není konec mojí fotocesty, připadám si pořád na začátku a nikdy to nedojde do fáze, kdy bych si řekl, že “umím všechno”. To je fakt unreal a člověk si to musí uvědomit. Pokud se někdo najdete v některý z těhle fází, vůbec nezoufejte. Podle mě to znamená, že jste na dobrý cestě! Poznáváte, co vás baví a co třeba vůbec. Učíte se, jak fotky upravovat a co už je třeba přehnaný.
O focení se zajímám cca někdy od roku 2004 - začínal sem s prvníma digikompaktama (to už nedohledám) a pak sem dlouhý roky fotil jen mobilem (Sony Ericsson K750i, Nokia N82). Přikládám ukázky toho, jak vypadaly moje začátky - vítejte v roce 2007. Rámečky schválně ponechaný, to dřív letělo.
Zkusím tomu dát nějakou posloupnost.
Nejstarší fotky pocházejí z roku 2007 a to byl čas, kdy sem se rozhodl nahrávat fotky z mobilu do online galerie na stránkách mobilmania.cz. Btw. ta galerie stále existuje a najdete mě tam pod trapnou přezdívkou PavOOl. Jakože pavůl. haha very funny.
Po focení mobilem sem přeskočil na focení zrcadlovkou - tehdy to byl Nikon D40 a jeho krásných 6mpx. Měl jsem k tomu set 2 kit objektivů - 18-55mm a 55-200mm. Tímhle foťákem jsem mimochodem fotil i svojí první svatbu v roce 2011 a několik maturitních plesů. Doba plná experimentů, díky který sem zkusil několik opravdu špatných uměleckých směrů. Selektivní odbarvování, přehnaný HDR, různý fotomontáže, experimenty s nasvícením kouře a s kapáním do mísy. Co mi zůstalo je svým způsobem HDR - to v krajinách využijete. Akorát to musíte použít trochu jiným způsobem, aby to nepůsobilo tak, jak můžete níže vidět.
Období 2009-2012 bych zpětně vůbec nenazval focením, ale jedním velkým fotoexperimentem.
Tímhle jsem vám chtěl ukázat, že k lepším fotkám občas vede cesta přes dělání špatných fotek. Samozřejmě se tomu určitě někdo, kdo má opravdový talent, vyhne a respekt za to!
Ne všechno byla pohroma
A tak přidávám ještě pár fotek, na který sem během psaní článku narazil a zalíbily se mi.
Největší zlom
Přišel v roce 2017, kdy jsem začal víc cestovat. S cestováním a s pořízením dronu se ve mě probudila chuť k focení a snažil jsem se v tom intenzivně zlepšovat. Kousnul jsem nějak ten fakt, že do tý doby sem focení snad ani nebral vůbec vážně. Od tý doby vidíte můj progress například na IG, kde doscrollujete cca do týhle doby, kdy se to ve mě zlomilo a řekl sem si, že chci bejt dobrej fotograf. Od roku 2021 se focením full-time živím a vděčím za to i svým skvělým kamarádům fotografům. Takže pokud jste to dočetli až sem - držím vám palce ve vaší kariéře a neztrácejte hlavu! Zkoušejte, učte se a najděte to, co vás baví fotit nejvíc.
Pár mých rad na závěr
Dbejte na kompozici - dobrá kompozice je základ kvalitní fotky.
Naučte se “vychytat” počasí, ale zároveň se naučte fotit i v podmínkách, který focení moc nepřejou (přímé slunce). Doporučuju do mobilu stáhnout appku PhotoPills, podle který poznáte, kdy je vhodný jít fotit (zlatý/modrý hodinky apod.).
Najděte si podobně smýšlející přátele (na IG/FB) - líp se vám bude fotit s někým, koho to taky baví.
Pokud váš oblíbený fotograf pořádá workshopy - určitě je navštivte. Podpoříte tím jeho i sebe.
Neutápějte se v řešení techniky a radši používejte, co máte už k dispozici.
Pokud už techniku řešíte - zjistěte nejdřív, čím vás ta současná omezuje. Obecně se vyplatí víc řešit objektivy než těla.
Foťte do RAWu kdykoliv je to možné a na focení krajiny si pořiďte stativ.
Presety na prodej od vašich oblíbených autorů vám můžou pomoct při úpravách, ale určitě se nespoléhejte na to, že to výrazně zkvalitní vaší tvorbu.
Snažte se mít techniku neustále po ruce. Nejlepší momenty občas přijdou, když to člověk nejmíň čeká. Na spoustu věcí postačí i telefon s lepším foťákem.
Mějte zdravý sebevědomí!
A pokud by vás cokoliv o focení zajímalo nebo byste chtěli někam vyrazit fotit společně, klidně napište!