Konečně je možný cestovat do přírody alespoň v rámci okresu. Přináším vám tedy tipy na netradiční výlety do míst, která jste možná ani neznali. Jen prosím, pokud se někam vydáte, uklízejte po sobě a neznečišťujte tato místa odpadky. Děkuju! ✌🏻
Dívčí skála
Prvním místem je skála u zříceniny hradu Dívčí Kámen, odkud je krásnej výhled do okolí. Ke skále se dostanete nejlíp pěšky z parkoviště v Holubově. Vydáte se směr hrad a za zatáčkou u vodní nádrže se vydáte směrem doleva do kopce (viz mapa). Po chvíli chůze se objevíte na skále (bod č.1), odkud se vám naskytne krásný výhled na vltavskou podkovu, zříceninu a uvidíte odtud i vysílač na Kleti. Když už budete nahoře, navštivte i vyhlídku kousek od skály, odkud je ještě lépe vidět na hrad (bod č.2). V létě doporučuju navštívit skálu během východu slunce, často se v údolí Vltavy drží i mlha. Jo a hlavně opatrně, skála je strmá, všude samej křivej kámen, neubližte si!
Opatská stezka
Naučná stezka vede od vyšebrodského kláštera směrem na jihozápad a začíná u malé vodní elektrárny přímo za klášterem. Cestou kolem uměle vybudovaného koryta se dostanete až k nezkrocené říčce plné kamenů, velice vhodné na focení delších expozic. U první lávky (vedle úpravny pitné vody) začíná část potoka plná kaskádovitých vodopádů (známá také jako Vodopády sv. Wolfganga). Zprvu celkem klidná, dále proti proudu divočejší. Po kratší procházce lesem, trochu dále od potoka, se cesta k potoku opět přibližuje a začíná úsek plný větších kamenů, přes které se potok přelévá. Dřevěný most na fotkách je posledním mostem (směrem proti proudu), přes který se dostanete a podél potoka můžete poté pokračovat až na Maria Rast. Nejzajímavější částí jsou podle mě menší kaskády mezi 2. a 3. mostem. Focení je nejlepší za ne úplně dobrých podmínek (déšť, plechové nebe). Díky tomu vám nebudou vznikat velký světelný rozdíly. Samozřejmostí je pak polarizační a případně i ND filtr.
Na Martě
Další v pořadí je kopec Na Martě s výhledem na lipenskou nádrž, Frymburk a když máte štěstí na podmínky, dají se vidět i Alpy. Zaparkovat auto můžete na velkém parkovišti pod kopcem (u hotelu Leyla) a odtud se vydáte křížovou cestou až na kopec. Už po cestě se vám naskytnou krásné pohledy do okolní krajiny. Nahoře je poté kaple Panny Marie Bolestné, spousta laviček (jedna houpací) a nástěnka s knihou výstupů, kam se můžete zapsat. Co se týče focení, na kopec je nejlepší vyrazit před západem slunce a počkat si klidně i na modrou hodinu a určitě doporučuju vzít si s sebou delší ohniska (70-400mm na fullframe).
Jaronín
Okolí Brloha doporučuju navštívit hlavně na podzim. Velká část CHKO Blanský les obsahuje totiž smíšené nebo i čistě listnaté lesy - převážně bučiny. Na podzim se tedy velká část Blanského lesa zbarví do oranžových tónů. Do Jaronína se dostanete po úzké silnici z Brlohu. Auto můžete nechat na parkovišti u Schwarzenberské Lesovny Jaronín (kde si mimochodem můžete zařídit svatbu, je to tam krásný). Od lesovny se poté vydáte po modré na severovýchod. Budete míjet několik domů, než dorazíte do lesa. Hned na začátku vás uvítá nádherná bučina. Doporučuju se s tím ale nespokojit a pokračovat po modré dál směr Jaronínská bučina. Půjdete cestou lesem, kolem sebe budete mít samé buky a je to za mě jedno z vůbec nejlepších míst na focení podzimní krajiny u nás na jihu Čech. Bývají zde také často mlhy, během kterých působí celý les tajemněji. ​​​​​​​
Pohoří na Šumavě
Tahle lokace trochu klame svým názvem. Neleží totiž ani v NP, ani v CHKO Šumava, ale v Novohradských horách. Kousek od vesnice leží Pohořský Rybník (na fotkách) - hezké místo na relax i focení. Cestou dále do vsi jedete kolem Pohořského potoka, který se všemožně klikatí a dá se tu vymyslet spousta námětů na focení. Samotná vesnice se skládá v podstatě jen z několika domů, hřbitova a pozůstatku zřícené lodi kostela. Z parkoviště na konci vsi se však dá vyrazit na spoustu zajímavých tras přes zaniklé pohraniční vesnice. Návštěva Pohoří na Šumavě a okolí je vhodná za jakýchkoliv podmínek. Fotky v minigalerii pod tímto textem jsou pořízeny v jeden den během cca 3. hodin (po západu slunce). Navíc je v okolí vsi málo světelného smogu, tudíž se zde dá fotit relativně dobře noční obloha.
A to je pro tentokrát vše ✌🏻

mrkněte i na ostatní galerie

Back to Top